Festlig fejring af 1. maj i Struer – med morgenkaffe, fællessang og stærke stemmer i Folkets Hus

af | 25. april 2025

Socialdemokratiet i Struer Kommune inviterer endnu en gang til en traditionsrig og stemningsfuld fejring af 1. maj i Folkets Hus – en morgen med kaffe, rundstykker, fællessang og budskaber, der både ser tilbage og peger fremad. Arrangementet finder sted fra kl. 7.00 til 10.00, og alle er hjerteligt velkomne.

Hovedtaler denne morgen er Lars Møller Pedersen,Borgmesterkandidat for Socialdemokratiet i Struer Kommune. Med både lokal forankring og politisk erfaring ser han frem til at sætte ord på de fælles værdier, der binder os sammen – og på de lokale udfordringer og muligheder, der venter forude.

Ved siden af Lars Møller Pedersen går fem andre stærke stemmer på talerstolen:

• Elisa Rimpler, Formand for BUPL

• Anne Kristine Bøge Petersen, Byrådsmedlem for SF

• Asbjørn Frier, Forperson for HK Ungdom

• Dorthe Boe Danbjørg, Forkvinde for Dansk Sygeplejeråd

• Anders Andreasen, Folketingskandidat for Socialdemokratiet

Imellem talerne er der god tid til morgenhygge og fællesskab, hvor vi traditionen tro synger fra Arbejdersangbogen – i år med klaverledsagelse af Christen Birkebæk.

1. maj handler om at stå sammen – om vores fælles historie, men også om de opgaver og kampe, vi stadig skal løfte i fællesskab. Vi skal i Struer Kommune passe på vores børn, vores ældre – og det fællesskab, der binder os sammen”, fortæller Lars Møller Pedersen, Borgmesterkandidat i Struer Kommune

Alle er velkomne til at starte 1. maj i godt selskab – med morgenkaffe, fællessang og stærke budskaber i hjertet af Struer.

/Pressemeddelelse fra Socialdemokratiet