Unge med psykiske, sociale eller andre udfordringer skal fremover mødes af nye arbejdsmetoder i Struer Kommunes beskæftigelsesindsats. Kommunen har fået 855.313 kroner til IPS og Flere unge skal med, men arbejdsmarkedschef Søren Harding Søndergaard peger især på, at metoderne nu bliver en del af den almindelige indsats for unge, der har andre udfordringer end ledighed.
– Jeg glæder mig over, at Ungeløftet, og arbejdsmetoderne bag, bliver en integreret del af den beskæftigelsesrettede indsats for unge med udfordringer ud over ledighed, siger Søren Harding Søndergaard.
IPS står for Individuelt Planlagt job med Støtte og bygger på, at psykiske problemer ikke nødvendigvis først skal være løst, før arbejde eller uddannelse kommer på tale. For unge med tilknytning til psykiatrien kan arbejdet med at komme i job eller uddannelse foregå samtidig med behandlingen. Flere unge skal med retter sig mod unge med andre udfordringer ud over ledighed.
For Struer er IPS en forholdsvis ny arbejdsmetode. Så sent som i foråret 2025 fremgik det af materiale fra sundhedsklyngen omkring Regionshospitalet Gødstrup, at Struer ikke arbejdede med egentlig IPS, men med en lignende indsats. Kommunen fik samme år 162.318 kroner til IPS og Flere unge skal med, og med årets bevilling er der samlet givet godt en million kroner til indsatsen i Struer.
Ifølge Søren Harding Søndergaard er det samtidig vigtigt, at arbejdet ikke bliver en isoleret beskæftigelsesindsats.
– Samtidig er jeg glad for, at indsatsen er organiseret tværfagligt, så vi får relevante fagligheder bragt i spil, siger han.
Virksomhederne får også en vigtig rolle, når de unge skal tættere på arbejdsmarkedet. For arbejdsmarkedschefen handler det blandt andet om, hvordan de unge bliver mødt. De skal mødes med en tro på, at de kan bidrage og har en plads i arbejdsfællesskabet.
Med Ungeløftet bliver en arbejdsmetode, som Struer ikke anvendte for godt et år siden, dermed en integreret del af kommunens arbejde med udsatte unge. Grundtanken er, at vejen mod et almindeligt arbejde eller en uddannelse ikke altid behøver vente, til alle andre problemer er løst.
Foto: Struer Kommune. Søren Harding Søndergaard, arbejdsmarkedschef.